Wyjazd zarobkowy za granicę – o jakich benefitach warto pamiętać?

Nie spada liczba osób, które decydują się na emigrację zarobkową – w przypadku Polski krajem, gdzie najczęściej szukamy dobrej pracy są Niemcy. Względna bliskość oraz możliwość korzystania z pomocy polskich biur pośrednictwa pracy sprawia, że nasi zachodni sąsiedzi są dla nas idealnym rynkiem pracy. O czym warto pamiętać podejmując się pracy w Niemczech?

Świadczenia socjalne dla rodziców pracujących za granicą

Podejmując pracę w Niemczech warto dowiedzieć się jakie przywileje przysługują nam jako rodzicom małoletnich dzieci. Zasiłki rodzinne w Niemczech przysługują na każde dziecko o ile tylko rodzic przebywa i pracuje na terenie Niemiec i posiada tam nieograniczony obowiązek podatkowy. Obowiązek podatkowy nabywamy po upływie 6 miesięcy nieprzerwanego odprowadzania podatków na terenie Niemiec. Istotne jest to, że osoba wnioskująca o Kindergeld (czyli zasiłek na dziecko) musi posiadać adres zameldowania w Polsce z dziećmi, których ten wniosek ma dotyczyć. Kindergeld przysługuje każdemu dziecku do ukończenia 18. roku życia oraz dzieciom pomiędzy 18 a 25 rokiem życia pod warunkiem kontynuowania nauki.

Świadczenia socjalne w Polsce i w Niemczech – jak na siebie wpływają?

Niezwykle ważną informacją jest to, że chcąc pobierać zasiłek na dziecko w Niemczech konieczne jest złożenie wniosku o 500+ w Polsce. Wszystkie świadczenia socjalne na terenie UE podlegają koordynacji świadczeń – Kindergeld a 500+ wpływają na siebie, ale to urzędy na podstawie obowiązujących przepisów decydują na terenie którego kraju zasiłek będzie wypłacany. Kiedy przysługuje nam zarówno Kindergeld, jak i 500+ to urząd wojewódzki, na podstawie całościowej sytuacji rodzinnej, decyduje o pierwszeństwie w wypłacaniu świadczeń. Jeśli to Niemcy mają być krajem wypłacania świadczeń dostaniemy odmowę przyznania 500+. W odwrotnej sytuacji zostanie nam przyznany dodatek dyferencyjny zrównujący kwotę świadczenia do wysokości kwoty Kindergeld.

 

Read Previous

Seksowna bielizna erotyczna na wieczór we dwoje

Read Next

Solidne bryczesy z silikonowym lejem – komfort i bezpieczeństwo

https://www.gama-sklep.com.pl/a/488-kuchnia-narozna-aranzacja https://totest.pl/czego-unikac-w-codziennej-diecie/ https://beesafe.pl/porady/zniesienie-wspolwlasnosci-samochodu/