Rozpad małżeństwa to zawsze traumatyczny czas dla obu partnerów, a także ich dzieci i bliskich. Kiedy decyzja o rozwodzie zapada warto odpowiednio przygotować się do tego procesu, aby przebiegł on w neutralnej atmosferze i możliwie bez angażowania małoletnich dzieci. Jakie możliwości stoją przed małżonkami planującymi rozwód?
Mediacje – czy mogą pomóc?
Wiele osób sądzi, że mediacje mają na celu pogodzenie zwaśnionych małżonków. Proces mediacji polega na tym, aby małżonkowie usiedli przy wspólnym stole i w obecności doświadczonego mediatora uzgodnili najważniejsze kwestie związane z podziałem majątku, przydzieleniem opieki nad dzieckiem jednemu z rodziców. Mediacje przedsądowe pozwalają na oficjalne ustalenie stanowiska obu stron w różnych, ważnych kwestiach, co finalnie znacznie ułatwia pracę sądu. Mediacje przedsądowe znacząco pozwalają na zmniejszenie kosztów związanych z rozwodem. Zgodne z prawem porozumienie mediacyjne wręczane jest sądowi, co może wpłynąć na natychmiastową decyzję o rozwodzie.
Separacja zasądzona przez sąd
Separacja formalna, zwana również rozdzielnie małżonków od stołu i łoża to instytucja orzekana na wniosek jednego lub obojga małżonków. Separacja nie rozwiązuje związku małżeńskiego. Istotą separacji jest uchylenie wspólnoty małżeńskiej, jednak bez możliwości wstępowania w nowe związki małżeńskie.
Kiedy niezbędny będzie adwokat?
Nie wszystkie związki małżeńskie da się rozwiązać za porozumieniem stron – mówi prawnik adwokat-katowice.info.pl. Adwokat wynajęty przez jedną ze stron musi przede wszystkim dokładnie zapoznać się ze sprawą i ocenić ją bezstronnie i fachowo. Zadaniem adwokata jest przede wszystkim reprezentowanie swojego klienta przed sądem, składaniem wniosków i pism, dbanie o dobre imię i interesy swojego klienta.