Rozwód z orzekaniem o winie – najważniejsze informacje

 

Z roku na rok w polskich sądach toczy się coraz więcej spraw rozwodowych. Niestety, dla znacznej części osób proces rozwodowy okazuje się wyczerpującą batalią o swoje prawa i dobre imię. Czym charakteryzują się sprawy, podczas których jeden z małżonków wnioskuje o zakończenie formalnego związku z orzeczeniem o winie drugiej strony?

Pozew i jego konsekwencje

O tym, czy obarczamy wyłączną winą za rozpad małżeństwa drugą stronę, należy zdecydować już na etapie składania pozwu rozwodowego.  W dokumentach złożonych do właściwego sądu rejonowego powinna znaleźć się argumentacja decyzji. W polskim prawie nie istnieje lista kryteriów ściśle określających sytuacje, w których należy wnioskować o rozwód z orzekaniem o winie. Jednak wśród najczęściej pojawiających się w pozwach powodów możemy wyróżnić zdradę, przemoc fizyczną i psychiczną, uzależnienia przeważnie od alkoholu i hazardu, zaniedbywanie podstawowych potrzeb  rodziny.

Przed wydaniem pomyślnego wyroku sąd musi zebrać materiał dowodowy. W tym celu przesłuchuje świadków i kompletuje opinie biegłych. Uzyskanie rozwodu z orzeczeniem o winie ma poważne konsekwencje, głównie finansowe. Poszkodowana strona może zażądać od byłego partnera alimentów.

Profesjonalne wsparcie

Sprawy rozwodowe z orzekaniem o winie są wyczerpujące psychicznie. Postępowanie może ciągnąć się wiele miesięcy, a czasami nawet lat. Aby maksymalnie usprawnić proces, należy opracować odpowiednią strategię, skrupulatnie dostarczać niezbędnych dokumentów i pilnować terminów. Nieocenionym wsparciem w długim procesie będzie doświadczony prawnik specjalizujący się w prawie rodzinnym. Specjalista pomoże klientowi sporządzić całą dokumentację, dopilnuje harmonogramu, będzie reprezentował interesy klienta podczas procesu i pośredniczył w kontaktach z drugą stroną. Na stronie adwokat-katowice.pl znajdziesz więcej praktycznych informacji.

Read Previous

Okna drewniane czy plastikowe – co należy wiedzieć przed zakupem?

Read Next

Wybieramy narożnik ogrodowy z fotelami

https://inclusion-fp7.org/podstawowy-sprzet-jezdziecki/ https://e-halina.pl/czy-iso-27001-jest-w-stanie-pomoc-firmie/ https://marysoutherlanc.com/czy-montaz-szlabanu-wymaga-pozwolenia-na-budowe-zapytaj-nas-odpowiedz-moze-cie-zaskoczyc/