Likwidacja przebarwień laserem – na czym polega i ile zabiegów trzeba wykonać? Odpowiadają lekarze z Kliniki w Łodzi

Gdy na twarzy, dłoniach lub innych partiach ciała pojawiają się ciemne plamki, zwykle szukamy sposobów na ich rozjaśnienie. Jak przebiega likwidacja przebarwień laserem? Na czym polega ta metoda oraz ile zabiegów trzeba wykonać dla uzyskania satysfakcjonujących efektów? Sprawdź! 

 

Czym są przebarwienia skóry i jak wygląda proces ich powstawania? 

Jędrność, świeży blask i jednolita tonacja cery to najbardziej pożądane cechy. W praktyce jednak niewielu z nas cieszy się skórą idealnie równomierną pod względem kolorytu. Na różnych partiach ciała często pojawiają się przebarwienia, które są zmianami barwnikowymi. Odpowiadają za nie nierównomiernie skumulowane barwniki melaniny. 

Niektóre zmiany tego typu pojawiają się bez wpływu czynników zewnętrznych, np. pieprzyki, piegi, czy wrodzone znamiona barwnikowe. Na fototyp skóry nie mamy wpływu – to sprawa genetyczna. Natomiast nabyte zaburzenia pigmentacji jak najbardziej są od nas zależne. 

Wzmożona aktywność melanocytów produkujących pigment skóry związana jest głównie z ochroną przeciwsłoneczną. Plamki o różnej wielkości i kolorze od beżu po ciemny brąz występują głównie u osób nadużywających kąpieli słonecznych. Najczęściej więc likwidacja przebarwień na twarzy, szyi, dekolcie i dłoniach, czyli partii ciała, które najczęściej odsłaniamy, obejmuje właśnie niedoskonałości powstające pod wpływem promieniowania UV. 

Do powstawanie zmian barwnikowych przyczyniają się także stany zapalne, które również intensyfikują pracę melanocytów i mogą ją zaburzać. Z tego powodu często spotykanym typem hiperpigmentacji są przebarwienia po trądziku zlokalizowane głównie na twarzy lub na plecach. Jako inne przyczyny nieestetycznych plam wymienia też m.in. zaburzenia hormonalne, przyjmowanie leków i ziół uwrażliwiających na słońce (fotouczulających), czy niewłaściwą pielęgnację skóry.    

 

Usuwanie przebarwień – jaka metoda będzie odpowiednia? 

Istnieje kilka sposobów likwidacji przebarwień. Są to różnego rodzaju zabiegi złuszczające, stymulujące skórę do regeneracji, czy metody laserowe. Jak wyjaśniają lekarze z Kliniki Miracki w Łodzi, likwidacja przebarwień jest najskuteczniejsza wówczas, gdy metoda zabiegowa zostanie indywidualnie dobrana. 

Ważny jest przede wszystkim rodzaj hiperpigmentacji – jej etiologia, rozległość, kolor, głębokość i obszar zabiegowy. Konieczne jest również wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań do danej procedury. 

 

Na czym polega likwidacja przebarwień laserem? 

Jednym ze sposobów pozwalających na usuwanie przebarwień jest zastosowanie technologii laserowej. Energia obecnie dostępnych urządzeń cechuje się możliwością docierania do różnych warstw skóry, dlatego można przy jej pomocy rozjaśnić lub całkowicie usunąć nawet głębokie zmiany. 

Zasada działania laserów polega na powinowactwie generowanej przez nie energii do barwnika, z którego składa się zmiana skórna. Pod wpływem podniesionej temperatury oddziałującej wybiórczo na komórki pigmentu dochodzi do ich rozbicia na mniejsze frakcje i uszkodzenia, a kolejno wchłonięcia przez układ odpornościowy. W zależności od kondycji skóry likwidacja przebarwień może przebiegać poprzez wytwarzanie w skórze kontrolowanych mikrouszkodzeń w formie mikrokanalików oddzielonych nienaruszoną tkanką. W takich przypadkach poza usuwaniem komórek barwnikowych dochodzi także do stymulacji odnowy biologicznej obszaru zabiegowego. 

 

Laserowe usuwanie przebarwień – ile trwa zabieg i czy trzeba go powtarzać? 

Szczegóły dotyczące likwidacji przebarwień laserem zależą od wielu czynników. Wszystko zależy od rodzaju zmiany, jej wielkości i wybranej metody. Najczęściej jednak procedura trwa kilkanaście minut. 

Laserowe usuwanie przebarwień zwykle daje satysfakcjonujące efekty już po jednej sesji zabiegowej. Trzeba jednak pamiętać, że żadna metoda nie chroni przed ponownymi zaburzeniami kolorytu. Szczególnie ważna jest więc odpowiednia protekcja skóry – używanie kremów z wysokimi filtrami przeciwsłonecznymi nawet zimą.  

Jeśli chcesz wiedzieć, jaka metoda sprawdzi się w przypadku Twoich niedoskonałości, zapytaj o dostępne możliwości w Klinice Miracki w Łodzi, Krakowie, Katowicach lub Warszawie. 

 

Read Previous

Depilacja laserowa – najlepszy sposób na niechciane, odrastające włosy

Read Next

Jak skutecznie zarządzać systemem transportowym – wszystkie elementy, które wchodzą w grę

https://warshipsband.com https://smarter-links.com https://dowiedz-sie.com.pl